i7 – 9700 (non k) Fiyaskosu Ve Sıvı Soğutma

Sıvı Soğutucu RGB Xigmatek Kasa

Bilgisayar Toplamak! isimli yazımda da belirtmiştim, ufak bir hata yapmış yanlış Cpu’yu satın almıştım. i9 – 9900 alacağıma çok yetenekli olduğumdan, i7 – 9700 almıştım. Kendisi çok başarılı bir cpu bile olsa bu hatadan dolayı kendisinde asla ısınamayacağım.

Pc’yi toplayıp eve getirdiğimde, cpu sıcaklıklarının çok yüksek olduğunu farkettim. Division 2 oyununun ana ekranında bile 90’lı dereceler görülebiliyordu.

Uzaktan erişim ile yaptığım testlerden sonra bir sorun olduğu çok açık ortadaydı. Ben de Pc’yi alıp Vatan Bilgisayar’ın yolunu tuttum. Cpu’nun üstüne sonradan takmış olduğumuz Xigmatek hava soğutucu cpu’nun üstüne tam olarak oturmamıştı. Tam olarak oturttuğumuzda ise kısa devre meydana geliyordu. Tabii ki bu kadar para harcadığınız bir sistemi riske atamıyorsunuz, tamam ulan dedim ve sıvı soğutucu aldım.

Sonuç olarak; sıfır pc almış olsanız bile kesinlikle benchmark testlerini yapın ve sıcaklık – mhz vb. değerleri gözlemleyin. Bakmamış olsaydım muhtemelen sistemsel bir arıza yaşayacak ve neden olduğunu asla bilemeyecektim.

Hala i7 – 9700’i sevmiyorum, overclock yapacağımdan değil ama sevmiyorum işte. Çirkin ördek yavrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir