Megane 3 Rs İle İstanbul Park Pist Günleri – Nisan 2019

Megane 3 Rs İstanbul Park

Megane 3 Rs’i satın aldığımda çok bakımlı bir otomobil değildi, ben de zaten çok bakımlı ‘cıncık’ bir otomobil aramıyordum. Bu sebepten dolayı piste çıkmadan önce, otomobili piste hazırlamak için yaklaşık 2 aylık bir süreye sahiptim.

Önceliği downpipe, intercooler ve yazılıma verdim. Downpipe ve intercooler, her Renault Sport sahibinin yapması zorunlu olan geliştirmelerdir zaten keza iat ve egt değerleri bizim otomobillerde standartta bile çok yüksektir.

Renault Megane 3 Rs İstanbul Park

Her neyse, yaklaşık 290-300 beygir bandında sağlıklı bir şekilde yürüyebilen bir otomobile sahip olduğumdan emin olduğumda piste girdim. Pistte gözlemleyebilmek için Defi’nin hemen hemen tüm değerleri gösteren panelini ve afr saatimi de takmayı tabii ki ihmal etmedim.

Bugüne kadar ilk defa kendi aracımda mekanik kilit mevcut, tek söylemem gereken; kilitsiz önden çeker kullanmak sadece ızdırapmış! Meggy’nin şasisi zaten çok iyi ama kilit ile birlikte inanılmaz eğlenceli bir otomobil olmuş. Yol tutuşa 10 üzerinden 9 verebilirim.

Renault Megane 3 Rs İstanbul Park

Frenleri iyi rodajlayamadığımız için ufak bir tehlike atlattık. Tehlike sonrası rodaj da aslında tamamlanmış oldu ve istediğimiz performansın da fazlasını verdi. Megane 2 Rs’ten çok daha hızlı olmamıza rağmen fren noktalarımız apex’e hep daha yakındı.

Renault Megane 3 Rs İstanbul Park

Günün sonunda 2.28 yapmış oldum, Meggy 3 Rs ile ilk pist deneyimim için gayet başarılı bir süre. Pistin soğuk olduğu ve trafiğin daha az olduğu bir gün tekrar girip yeni modifikasyonlarımı test edeceğim.

Güne ait bir video: https://www.youtube.com/watch?v=bxMrZFAoAnU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir