Oyun Bilgisayarı Toplamak!

Bir süredir aklımda olan ancak bir türlü cesaret edemediğim eylemi sonunda gerçekleştirmiş oluyorum. İstediğim bilgisayarı sonunda topladım. Ceyhun’un baskılarına daha fazla direnmenin bir anlamı yoktu, ne zamandır istediğim bilgisayarı toplamak gerekiyordu!

Ekran ile başlayalım: MSI Optix MAG271CQR WQHD 27” 144Hz 1MS(MPRT) CURVED LED
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bunu kıyaslayabileceğim bir monitör daha önce kullanmadım. 27” oldukça yeterli, bir büyüğü için çok daha uzun bir masaya ihtiyacım olacaktı, keza ekran yakın olunca odaklanma problemleri yaşanıyor. Görüntü inanılmaz net ve akıcı (144 FPS). 2k destekliyor ancak 4k desteklemiyor, açıkçası 4k oyun oynamak gibi bir fantezim bulunmadığı için benim için mantıklı bir seçenekti.

Kasamız: Xigmatek Sirocon II
En büyük yanlışım bu kasayı almak oldu. Canlı görmeden alırsanız yanılırsınız, kural aslında çok basit ama o an heyecandan sipariş vermiş oldum. Kasanın problemi şu; öndeki 3 intake fan (içeri hava çeken) bir camın arkasında çalışıyor, bu camın içerisinde hava girebilmesi için herhangi bir delik veya boşluk yok. Tek görevleri, mevcuttaki havayı yönlendirmek. Ben camı söküp, önlerine sineklik gerdim şimdilik, dışarıdan soğuk ve temiz havayı içeri çekebiliyorlar bu şekilde. Bu konu hakkında özel bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Cpu: Intel Core i7 9700
Son 1 haftada yaklaşık 20 saatimi yiyen cpu bu arkadaş.. Pek satılan bir model değil, bu yüzden hakkında bilgi bulmak çok kolay değil. Her neyse, bu arkadaş, stabil olarak 4.5 ghz’de çalışınca ısınıyor! Turbo boost ile 4.7 (tek çekirdek) veriyor evet ama stabil 4.5 ghz’de çalışamıyor. Günlerce neden ısındığını çözmeye çalıştım, soğutucular aldım vs. ama asıl problemi 4.5 ghz’de çalışmak istememesiymiş. Şu an 4.1 ghz’de stress testlerinde 77-78 dereceleri geçmiyor. 4.5 Ghz’de çalışırken anında 90 derecelerin üstünü görüyordu. Alacaksanız, sonunda ‘K’ olan versiyonunu almanızı tavsiye ederim.

Canavar ekran kartı: MSI GeForce RTX 2080 Ventus
Bilgisayarı bu kartın üstüne kurduk desem yeridir, tüm amaç bu kartı soğuk tutmak ve besleyebilmek. Küçük bir scooter parası kendisi, ona iyi davranmak lazım. Division 2’de 2k ve ultra ayarlarda, 80-90 Fps verebilen can dostum benim. Bu arada Gpu sıcaklığı da 70 dereceleri aşmıyor, harika!

Cpu Sıvı Soğutucu: XIGMATEK AURORA 120 INTEL/AMD 1x120mm AT120 RAINBOW FAN CPU
Cpu bölümünde söylediğim gibi, cpu başta çok ısınıyordu. Xigmatek’in hava soğutucusunun yetersiz olduğunu düşünüp, 120mm’lik bu sıvı soğutucuya geçtim. Division 2’de 90 küsür dereceler görünürken bununla birlikte 80 derecelere kadar düştü sıcaklık. Kesinlikle işe yarıyor, bir tık üstü için 240mm’lik kullanmanızı öneririm. Ben overclock falan yapmayacağım için bana yeterli gelecektir.

Bu bölüme arada update gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir